PC игри

Компютърната игра е видеоигра, която се играе предимно на персонален компютър. Играта, сама по себе си, предполага участието на поне един играч, който може да влияе на средата, в която е поставен. Компютърните игри се създават от специализирани софтуерни компании, често в сътрудничество с различни специалисти и се публикуват самостоятелно или чрез външна фирма. Разпространяват се на твърди носители, като DVD-та или CD-та, свалят се от интернет за изпробване, или се използват специализирани онлайн услуги за доставка.

Жанрове

Стратегически симулации

Често се наричат стратегии. Това са игри, в които потребителят управлява ресурси (икономически, военни) и/или умения, и ги използва по специфичен начин, за да постигне крайната цел, която може да бъде политическо, икономическо, военно надмощие. Често срещани сред този тип игри са исторически симулации, както и фантастични светове като терен за развитие на действието. Стратегическите игри от своя страна могат да бъдат разделени на:

  • походови стратегии (като Heroes of Might and Magic, Disciples 2), в които играчът има определено време (или момент), през което да управлява ресурсите си, наречено ход, след което ход се предоставя на опонента на играча (друг човек или компютърно упраляем противник) и така докато се изредят всички страни и дойде пак ред на първия играч.
  • реално-времеви стратегии (Warcraft, Empire Earth II, Цар: Тежестта на короната), при които играчът управлява ресурсите си непрекъснато, паралелно с опонентите си.

Екшън

Името произлиза от английската дума "action", означаваща "действие". Тези игри наблягат на насилието в един или друг вид.

Обикновено става дума за противопоставяне на играча срещу един (рядко и повече) равностоен опонент (Street Fighter, Mortal Kombat) или на цяла армия от по-слаби противници (Doom 3, The Suffering). При първия тип игри се набляга на ръкопашния бой и тъй като основните лица в играта са ограничен брой уникални герои, всеки от тях е детайлно анимиран с отличителни за него специални удари и хватки. Този тип игри обаче напоследък е ограничен почти единствено до света на конзолните игри, а се набляга на втория от споменатите типове. Като те се делят на следните подвидове:

  • екшън от първо лице (Call of Duty 2, Doom 3, Dark Messiah Of Might and Magic) - при тях гледната точка на играчът съвпада с тази на компютърният герой, като от последния се вижда най-много ръката държаща оръжието. Този тип интерфейс е най-вече удобен за огнестрелни оръжия, защото насочването и прицелването е сравнително лесно с мишката като устройство за управление. Тези игри разполагат с определен арсенал от все по-мощни оръжия, които героят намира във различните нива, които с течение на времето стават по-трудни и по-населени с врагове, които се опитват да спрат играча от евентуалната финална битка преди успешния край на играта.
  • екшън от трето лице (BloodRayne 2, Prince of Persia: The Sands of Time трилогията) - с камерата се наблюдава в цял план героят, което позволява освен стандартните за жанра огнестрелни оръжия и използването на хладни оръжия, както и различни хватки с голи ръце. И въпреки че основен момент си остава изтребването на неопределен брой злонамерени врагове, при тези игри може да се срещнат и различни пъзели, като натискането на различни бутони, ключове и т.н., както и местенето на каменни блокове за достигане на недостъпни иначе места (Legacy of Kain серията, Tomb Raider).

Ролеви игри

Игри, в която играчът поема управлението на герой или група герои, като всеки от тях притежава индивидуални статистики и умения, които се развиват и обновяват (Diablo II, World of Warcraft, Guild Wars, Neverwinter Nights и др.). Целта отново е избиването на армии от вражески единици, но играчите притежават инвентар - набор от предмети, които могат да екипират или продават, за да събират пари за по-добра екипировка. Основната характеристика на тези игри е развитието - героите претърпяват огромна промяна от началото на играта до края - било то нарастването на силата им, или научаването на куп умения, които да използват, за да взаимодействат с околната среда или компютърно управляеми герои. Последните са т.нар. NPC (non player characters), които са неутрални единици с които героят/ите могат да общуват или търгуват. Специфичното за тези игри е наличието на задачи (quests), които играчите трябва да изпълняват и които им носят определени точки опит (xp)- на базата на този опит героите качват нива - което по-просто казано увеличава индивидуалните им статистики. Много от ролевите игри, които излизат за компютър, са базирани на системата за настолни ролеви игри Dungeons & Dragons, и представляват набор от правила за развитието на героите, както и различните класове герои и уменията, които те могат да научат в съответствие с натрупания опит.

Приключенски

Този жанр запада към края на 90-те, но отново се надига с няколко интересни заглавия напоследък. Класическият point'n'click от началото на 90-те - т.нар. quest-ове на Sierra и LucasArts - класиките в жанра. Този тип игри предполага наблягане на историята. Играта протича в диалози с героите от света на играта и събиране на различни предмети и пособия, чрез които да се решават пъзелите, които спират развитието на сюжетната линия. Най-често отсъства всякакъв елемент от екшън жанра, този тип игри протича бавно и идеята е да се обръща внимание на детайлите, които обикновено са и ключът за решаването на пъзелите/загадките. Много често някои проблеми се решават и чрез диалози, когато има избор на реплики, но в най-общия случай тези опции фигурират просто, за да се симулира нормално протичане на разговор - въпрос <-> отговор, вместо продължителното изчитане на автоматично провеждащ се диалог, в който играчът се наслаждава на пълната липса на контрол.

Симулации

Игри, които представляват симулация на процес или дейност от реалния свят (Transport Tycoon, The Sims 2) и мн. др. На моменти този тип игри се доближава (макар и без да се уеднаквява) до стратегиите - в това, че се управляват ресурси. Компютърен модел на дейност от реалния живот, в който играчът изпълнява основната мениджърска дейност и може да управлява всичко - от ежедневието на слона в зоологическата градина, през търговските пътища на суровините в индустрията, та чак до цялостното управление на протичането на човешки живот. Този жанр има дълга история и продължава да вади все по-нови и идиотски дизайнерски решения. Диапазонът на този жанр е почти неограничен - ако мислите, че няма симулация, която да ви се играе, много е вероятно тя в момента да се прави, като, разбира се, моделът е най-вече американски (симулация на ХиперМаркет от американски тип, училище, зимен курорт, круизлайнер и какво ли още не, та като стигнем до страшно старата вече симулация на пицария :))

Спортни игри

Това са игри, в които се играе някакъв спорт (FIFA 1994-2007; NBA; NHL; Различни видове ралита и много други). Целта е да се постигне победа с уменията на един играч. Има два вида футболни игри: такива, в които се играе от първо лице (т.е човекът управлява играчите) и такива от трето лице (т.е човекът играе ролята на мениджър и само прави трансфери, подрежда играчите и т.н).